Egipt: Wyprawa w nieznane

Egipt: Wyprawa w nieznane
Egipt: Wyprawa w nieznane
Discovery Channel zapisuje się na kartach historii świata znaleziskiem świetnie zachowanej mumii arcykapłana sprzed 2,5 tys. lat! Starożytny egipski sarkofag, w którym dokonano odkrycia, otwarto podczas nagrania programu „Egipt: Wyprawa w nieznane”.

Telewizyjne kamery towarzyszyły zespołowi egipskich archeologów i badaczy podczas eksplorowania starożytnej egipskiej nekropolii, Al-Ghorifa w Środkowym Egipcie, ok. 260 km na południe od Kairu. Przygoda rodem z filmów o Indianie Jonesie, tyle że tym razem rozgrywająca się w prawdziwym świecie, da widzom rzadko spotykaną możliwość dołączenia do wykopalisk archeologicznych, zobaczenia labiryntu podziemnych grobowców oraz odwiedzenia niedostępnych dotąd komór grobowych.

Egipt: Wyprawa w nieznane
Egipt: Wyprawa w nieznane

Poszukiwacz przygód i zapalony badacz Josh Gates oraz światowej sławy egiptolog dr Zahi Hawass, którego legendarna kariera trwa już od blisko 50 lat, zbadali głębokie podziemne tunele, zaś Chris Jacobs oraz dr Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyżej Rady Starożytności będą komentować dla widzów przebieg wydarzenia.

Egipt: Wyprawa w nieznane
Egipt: Wyprawa w nieznane

Świetnie zachowane szczątki arcykapłana, zmumifikowane 2,5 tys. lat temu, owinięte złotymi bandażami i pochowane w towarzystwie artefaktów to nie jedyne odkrycie, jakiego dokonano podczas nagrania programu „Egipt: Wyprawa w nieznane”. Widzowie będą również świadkami znalezienia m.in. drugiej mumii. Przedmioty znalezione w grobowcu oraz inskrypcje na sarkofagu świadczą o tym, że był to śpiewak w świątyni egipskiego boga Tota. W jego grobie złożono także: starożytną egipską grę planszową, szczątki psa oraz cztery urny na wnętrzności wyjmowane z ciała przed mumifikacją.

Premiera w niedzielę 14 kwietnia o 12:00 w Discovery Channel.

podziel się: