Polecamy! Zobacz piątkowe pasmo dokumentów na Discovery Historia

"Świadkowie Putina" na Discovery Historia
"Świadkowie Putina" na Discovery Historia
Źródło: AFP
Już od 9 kwietnia w piątkowe wieczory o 22:00 na Discovery Historia startuje wyjątkowe premierowe pasmo filmów dokumentalnych. Na widzów czeka kolekcja znakomitych, nagradzanych na festiwalach tytułów, które poruszają ważne, kontrowersyjne i niezwykle aktualne tematy. Opowiadają o kluczowych zmianach społecznych, wyzwaniach wynikających z postępu technologicznego oraz modzie i kultowych ideach!

Pierwszym w kolekcji tytułem będą „Świadkowie Putina”. Dokument wybitnego reżysera Vitalija Manskiego (twórca „Pod opieką wiecznego słońca”, który zwyciężył 13. edycję Millennium Docs Against Gravity). Vitalij pełnił funkcję szefa departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej, kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu Putina. Był świadkiem tego, jak Putin konsoliduje władzę w swoich rękach i likwiduje demokratyczne reformy Jelcyna, w efekcie przywracając w Rosji dyktaturę. Ten wyjątkowy dokument powstał na podstawie materiałów z lat 1999 − 2000, relacji świadków oraz własnych doświadczeń i refleksji reżysera. Tworzy wyjątkowy filmowy portret Władimira Putina oraz tego przełomowego okresu w historii Rosji.

W kolejny piątek – 16 kwietnia – w ramach cyklu odbędzie się premiera „My Generation”. To oparta na osobistych relacjach i nieznanych archiwalnych zdjęciach inspirująca historia narodzin brytyjskiej popkultury, opowiedziana oczami legendy kina i laureata Oscara® Michaela Caine’a, przedstawiająca obraz społeczeństwa w dobie transformacji. To świat, w którym wszystko wydaje się możliwe, pełen barwnych buntowników, którzy wnieśli powiew świeżości i sprzeciwiali się elitom oraz klasowym podziałom. Film przenosi widza w sam środek Londynu lat 60. XX wieku. Obok Caine’a widzimy Beatlesów, Twiggy, Marianne Faithfull, Davida Baileya, Jean Shrimpton, Mary Quant, Rolling Stonesów, Davida Hockneya i wiele innych kultowych postaci z tamtej epoki. Produkcja pełna jest bezcennych anegdot, materiałów archiwalnych i dotąd nieujawnianych zdjęć. Wszystko to w połączeniu z niezwykłą ścieżką dźwiękową, składającą się z największych przebojów lat 60., oddaje energię, styl, modę i entuzjazm tamtych czasów.

"Czyściciele internetu" w Discovery Historia
"Czyściciele internetu" w Discovery Historia

Trzecią propozycją w zestawieniu będą „Czyściciele internetu”, na antenie Discovery Historia 23 kwietnia. Szokujący dokument przedstawia kulisy, skutki i ofiary cenzury Internetu. Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Film śledzi pięciu spośród tysięcy outsourcingowanych przez Dolinę Krzemową „cyfrowych śmieciarzy”, których praca polega na usuwaniu „nieodpowiednich” treści z Internetu. Przeciętny „czyściciel” musi codziennie obejrzeć i ocenić tysiące obrazów i nagrań, co pozostawia trwały ślad na jego psychice.

Źródło zdjęcia głównego: AFP

podziel się: