Największe polskie katastrofy: czy można było uniknąć pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach?

Największe polskie katastrofy
Największe polskie katastrofy
W latach 70-tych XX wieku na terenie Polski istniało 5 rafinerii ropy naftowej. Największym, a zarazem najnowocześniejszym z południowych zakładów, był znajdujący się w Czechowicach-Dziedzicach. Rafineria ta rocznie przerabiała 600 tysięcy ton czarnego surowca! I to dla niej 1971 rok okazał się tragiczny. W drugim odcinku serii „Największe polskie katastrofy” Discovery Channel przedstawi przyczyny i skutki jednego z największych pożarów w polskiej historii. Premiera już 26 października o godz. 21:00.

26 czerwca 1971 roku w godzinach wieczornych nad Czechowicami przeszła silna burza. Trzeci piorun uderzył w zbiornik ropy naftowej okolicznej rafinerii. W sekundzie kilka tysięcy ton czarnego złota wybuchło, rozświetlając niebo żółto-pomarańczową łuną. Opadając na ziemię, świecąca nafta zapalała ludzi, samochody i zalewała wszystko, co było w jej zasięgu. Na widok słupa ognia w kierunku zakładu ruszyły załogi okolicznych straży pożarnych, rozpoczynając dramatyczną walkę o życie ocalałych! Łącznie w katastrofie śmierć poniosło trzydzieści siedem osób, a ciężko poparzonych było ponad sto.

Related content

W programie „Największe polskie katastrofy” ostatni żyjący świadkowie tych wydarzeń opowiedzą o heroicznej akcji ratowniczej w obliczu pożaru. Eksperci przedstawią realia lat 70., i odpowiedzą na pytanie: czy można było zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia? Poznamy też członków rodzin ofiar katastrofy. Jedną z nich jest p. Halina, która opowie o ostatnich chwilach ze swoim bratem – żołnierzem, który zmarł w wyniku obrażeń poniesionych w trakcie akcji ratunkowej. W odcinku zobaczymy unikatowe materiały archiwalne Centralnego Muzeum Pożarnictwa oraz zdjęcia ze zbiorów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.

Drugi odcinek wyjątkowej serii dokumentalnej „Największe polskie katastrofy” już w poniedziałek 26 października o godz. 21:00 na antenie Discovery Channel! Oglądaj całą serię online w discovery+ na Playerze.

podziel się: