Największe polskie katastrofy: Jak zatonął prom Heweliusz?

Największe polskie katastrofy
Największe polskie katastrofy
Polska historia jest pełna niewyjaśnionych katastrof. Jedną z nich jest zatonięcie na morzu Bałtyckim promu MF Jan Heweliusz w 1993 roku. Dlaczego doszło do tej tragedii? Czy można było jej zapobiec? To pytania, na które Discovery Channel odpowie w swojej nowej emocjonującej serii dokumentalnej - "Największe polskie katastrofy".

13 stycznia 1993 roku prom MF Jan Heweliusz wypłynął ze Świnoujścia w kolejny rejs do szwedzkiego miasta Ystad. Na pokładzie znajdowały się sześćdziesiąt cztery osoby. Ze względu na awarię furty rufowej prom miał opóźnienie, które załoga starała się nadrobić. Niestety, w nocy na Bałtyku rozszalał się niespotykanie silny sztorm. W jego wyniku Heweliusz zatonął, a z całej załogi udało się uratować tylko kilka osób. Pasażerowie zginęli w lodowatych falach morskich.

"Największe polskie katastrofy" PRZED EMISJĄ W TV: Obudził mnie gwałtowny przechył

"Największe polskie katastrofy" PRZED EMISJĄ W TV: Obudził mnie gwałtowny przechył

W premierowym odcinku programu "Największe polskie katastrofy" nieliczni ocalali z załogi zrelacjonują kulisy rzeczywistych wydarzeń tamtej nocy. Kapitanowie żeglugi morskiej przeanalizują konstrukcję promu i jego awaryjność, a piloci ujawnią prawdę o przebiegu dramatycznej akcji ratunkowej.

W materiale znajdują się ujęcia archiwalne Telewizji Polskiej oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych.

Premiera pierwszego odcinka nowej serii dokumentalnej "Największe polskie katastrofy" już w poniedziałek 19 października o godz. 21:00 na antenie Discovery Channel! Oglądaj całą serię online w discovery+ na Playerze.

podziel się: