Discovery pokaże wyjątkowe programy na 35. rocznicę katastrofy w Czarnobylu

Powrót do Czarnobyla w Discovery
Powrót do Czarnobyla w Discovery
W poniedziałek 26 kwietnia mija dokładnie 35 lat od wybuchu reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tego dnia Discovery Channel zaprasza na dwie pozycje poświęcone wydarzeniu, które na zawsze zapisało się w dziejach ludzkości.

To już 35 lat, odkąd w nocy z 25 na 26 kwietnika doszło do tragedii, która odbiła się na życiu pokoleń i zapisała na kartach historii jako największa katastrofa przemysłowa XX w. Pamiętnego dnia w wyniku awarii reaktora jądrowego w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz – co najważniejsze – skażenia promieniotwórczego 146.000 km2 od miejsca tragedii na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. W wyniku eksplozji ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób, a radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się po całej Europie, docierając także do Polski!

Discovery Channel nie zapomina o wydarzeniach, które na zawsze zapisują się w kalendarzu dziejów świata. Z okazji 35-lecia katastrofy jądrowej w Czarnobylu zaprasza na wieczór upamiętniający tragedię. W poniedziałek 26 kwietnia kanał pokaże dwa filmy dokumentalne: „Czarnobyl – wstęp wzbroniony”, a zaraz po nim „Powrót do Czarnobyla”.

Temat ekologii, bezpieczeństwa energetycznego i katastrof jądrowych jest niezmiennie aktualny i – jak zawsze – bardzo ważny dla Discovery. W dwóch świetnych dokumentach zrealizowanych na przestrzeni kilku lat możemy obserwować, jak zmieniało się życie po katastrofie i sam Czarnobyl. Polska produkcja „Powrót do Czarnobyla”, która świetnie obejrzała się również na innych rynkach Europy, trzyma w napięciu i prezentuje unikatowe materiały archiwalne. Warto przypomnieć te wydarzenia ze względów historycznych, ale też ku przestrodze na przyszłość – mówi Dorota Eberhardt, Dyrektor ds. zarządzania kontentem i kanałów tematycznych, TVN Grupa Discovery.

„CZARNOBYL – WSTĘP WZBRONIONY” – g. 22.00

Czarnobyl z mało nikomu nieznanej miejscowości na terenie dawnego ZSRR za sprawą jednego wydarzenia stał się punktem na mapie, który dziś znają prawie wszyscy. To tam doszło do największej katastrofy atomowej w historii ludzkości. Od lat na jego temat krąży wiele legend i mitów. A jaka jest prawda? Dziennikarz i eksplorator Jacek Podemski pokaże Czarnobylską Strefę Wykluczenia 30 lat po wybuchu. Dotrze do miejsc, do których wcześniej nie zaglądały żadne inne kamery telewizyjne. Zajrzy do wnętrz elektrowni, odwiedzi opuszczone miasto Prypeć, a także niezwykłe miejsca, w których – pomimo zakazów – nadal mieszkają ludzie!

„POWRÓT DO CZARNOBYLA” – g. 23.30

Jacek Podemski powraca do Czarnobyla. On i jego ekipa będą świadkami nowego etapu w historii tego miejsca. Trzydzieści lat po katastrofalnym w skutkach wybuchu reaktora, teren wokół elektrowni postanowiono szczelnie zabezpieczyć. Na blok numer 4 nasuwana jest nowa konstrukcja zabezpieczająca, która odizoluje istniejący sarkofag i na kolejne sto lat osłaniający znajdujące się w środku paliwo jądrowe. Jacek Podemski przyjrzy się przygotowaniom do operacji nasunięcia nowej ogromnej stalowej konstrukcji zwanej „arką”. W dokumencie pokażemy też historię budowy starego sarkofagu i porozmawiamy z ludźmi, którzy byli za nią odpowiedzialni. Zweryfikujemy mity odnośnie promieniowania wokół elektrowni. Odwiedzimy miejsca, w których przetwarzane są odpady radioaktywne z czasów awarii i sprawdzimy, jaka przyszłość czeka Czarnobylską Strefę Wykluczenia.

Wieczór upamiętniający 35-lecie katastrofy w Czarnobylu już 26 kwietnia w Discovery Channel!

podziel się: